Fizjoterapia w uszkodzeniu stożka rotatorów

Uszkodzenie stożka rotatorów postępuje z wiekiem

Bardzo ważną informacją jest, że od 5 do 40% ludzi, którzy mają całkowicie zerwane mięśnie stożka rotatorów nie odczuwa bólu. Badania wykazują, że 50% ludzi po 70 roku życia ma uszkodzone mięśnie stożka rotatorów. Zgodnie z tą wiedzą możemy przypuszczać, że uszkodzenia stożka rotatorów mogą być naturalnym procesem, który występuje w trakcie starzenia się, jednakże proces ten może być objawowy lub bezobjawowy. Nawet mimo braku występowania dolegliwości bólowych, prowadzenie systematycznej rehabilitacji jest bardzo istotne. W szczególności uwzględniająca ćwiczenia wzmacniające. Przy braku takich ćwiczeń szybko dochodzi do spadku masy mięśniowej, zwiększenia uszkodzenia oraz nasilania się lub pojawienia bólu.

Ciekawostka:

W skład stożka rotatorów wchodzą 4 mięśnie: mięsień nadgrzebieniowy, mięsień podgrzebieniowy, mięsień podłopatkowy oraz mięsień obły mniejszy. Wszystkie te mięśnie rozpoczynają się na łopatce, a ich ścięgna kończą w okolicy głowy kości ramiennej na tak zwanych guzkach.

Mięśnie stożka rotatorów
Mięśnie stożka rotatorów

U kogo stosować fizjoterapię?

Osoby starsze, które borykają się z długotrwałym uszkodzenie mięśni stożka rotatorów, są szczególnie podatne na rehabilitację. W ich przypadku leczenie chirurgiczne zazwyczaj nie przynosi zadowalających rezultatów.

U osób młodszych oraz osób gdzie nastąpił uraz i uszkodzenie pojawiło się nagle oraz jest nieduże zabieg chirurgiczny może przynieść wiele korzyści. Kompleksowa rehabilitacja po zabiegu może być tutaj kluczem do sukcesu. 

Niestety u wielu pacjentów fizjoterapia lub leczenie chirurgiczne może jedynie spowolnić lub zatrzymać uszkodzenie stożka rotatorów. 

Ogólnie fizjoterapia w leczeniu uszkodzenia stożka rotatorów jest skuteczną metodą rehabilitacji. Jednak badania pokazują, że osiągnięcie znaczącej poprawy często wymaga wielu miesięcy czynnej pracy pacjenta.

Jak wygląda fizjoterapia?

W pierwszym etapie przeprowadzę z pacjentem wywiad oraz badanie funkcjonalne, które pozwoli mi zaplanować program fizjoterapii. Na kolejnych spotkaniach nauczę pacjenta wykonywać odpowiednie ćwiczenia, a także za pomocą technik manualnych spróbuję zmniejszenie dolegliwości bólowe, rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie i wzmocnić mięśnie osłabione. Istotne będzie zwiększenie zakresu rotacji zewnętrznej ramienia, wzmocnienie mięśni wchodzących w skład stożka rotatorów lub ich “zamienników” oraz polepszenie kontroli łopatki, która aktywuje się praktycznie przy każdym ruchu ramienia.

Nie są to ćwiczenia trudne, jeżeli pacjent zgłosi się do fizjoterapeuty odpowiednio wcześnie wystarczą dwie pierwsze wizyty w celu zbadania i nauki ćwiczeń, a następnie spotkania od czas do czasu i w celu progresji ćwiczeń oraz zastosowania technik manualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *