Czym różni się masażysta od fizjoterapeuty?

ByMateusz Stec

Czym różni się masażysta od fizjoterapeuty?

Należy zdać sobie sprawę, że technik masażysta i fizjoterapeuta to dwa odrębne zawody. Aby zostać technikiem masażystą wymagane jest skończenie minimum 2-letnią szkołę policealną, a następnie zdać państwowy egzamin centralny – praktyczny i teoretyczny. Natomiast, żeby tytułować się fizjoterapeutą konieczne jest obecnie skończenie studiów wyższych. 3-letnie studia pozwalają tytułować się licencjonowanym fizjoterapeutą, a 5-letnie magistrem fizjoterapii.  Zgodnie z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty w przyszłości przewidywany jest jednie program jednolitych 5-letnich studiów magisterskich.

Czym m.in. zajmuje się fizjoterapeuta?

  • rehabilitacją w sporcie, ortopedii, chorobach wewnętrznych, ginekologii itd.
  • przygotowanie kobiet do aktywnego porodu
  • obsługą urządzeń fizykoterapeutycznych
  • zwalczaniem dolegliwości bólowych
  • nauką ergonomicznego życia i pracy
  • prowadzeniem badań naukowych
  • zlecaniem wyrobów medycznych

Zwykle jednak każdy terapeuta wybiera sobie jedną lub parę dziedzin, z którymi czuje się najlepiej i w ich kierunku się rozwija.

Technicy masażyści również przyczyniają się do rehabilitacji pacjentów z różnych gałęzi medycyny, jednak ich głównym narzędziem pracy jest masaż. Fizjoterapeuta wykorzystuje również inne metody leczenia, kierując się w ich wyborze badaniami naukowymi, fizjologią i anatomią człowieka. Takimi metodami są np. PNF, mobilizacje stawów, manipulacje stawów, metoda NDT itd. Niektórzy masażyści mają ukończone szkolenia z zakresu terapii manualnej, jednak nie posiadają tak dużego wachlarzu możliwości jak fizjoterapeuci (część szkoleń dostępna jest po ukończeniu medycznych studiów wyższych).

Moim zdaniem, jeżeli komuś zależy na dobrym masażu, to powinien wybrać technika masażystę, który ma więcej narzędzi – różne metody masowania. Ale przede wszystkim ma zdecydowane większe doświadczenie w masowaniu.

Jeżeli natomiast celem jest powrót do sprawności sprzed choroby, to pierwszym wyborem powinien być fizjoterapeuta ze względu na większą wiedzę medyczną i bardziej kompleksowe podejście.

 

About the author

Mateusz Stec administrator

Leave a Reply