Dlaczego nic nie czuję podczas jonoforezy?

Jonoforeza

W przychodni rehabilitacyjnej, w której pracuję wykonujemy różnego rodzaju zabiegi fizykalne. Jednym z takich zabiegów jest jonoforeza – często zresztą wypisywana przez lekarzy.

Czym jest jonoforeza?

Jonoforeza jest zabiegiem, który wykorzystuje prąd stały do wprowadzenia leku w ciało pacjenta. W jonoforezie mamy do czynienia z dwoma elektrodami między którymi będzie przepływał prąd. Elektrodę czynną umiejscawia się zwykle nam obrzękniętym, bolesnym miejscem, a bierną po przeciwległej stronie lub w innym miejscu.

Jak działa jonoforeza?

Pod elektrodą czynną oprócz zwykłego podkładu dodaje się podkład nasączony lekiem, który przepisał lekarz.

Tak jak w bateriach, tak i tutaj mamy biegun dodatni i ujemny. W zależności od stosowanego leku określa się pod którą elektrodą znaleźć ma się lek. Następnie przepływ prądu stałego ma za zadanie wepchnąć substancje lecznicze do głębiej położonych tkanek. Dodatkowo zastosowanie prądu stałego zwiększa przepuszczalność błon w tkankach. Wg literatury stosując jonoforezę może wchłonąć się aż 2 tysiące razy więcej substancji leczniczej niż przy zwykłym wcieraniu maści w skórę.

Jakie są zalety jonoforezy?

Prócz wyżej wymienionego zwielokrotnionego efektu wchłaniania się leku, warto podkreślić omijanie układu pokarmowego przez lek. Dzięki zastosowaniu jonoforezy możemy więc leczyć zapalenia mięśni, ścięgien nie oddziałując negatywnie na wątrobę, żołądek czy jelita.

Jakie są przeciwwskazania do jonoforezy?

Powinien o nie wypytać lekarz kierujący na zabieg . Jeżeli tego nie zrobił, należy poinformować o tym fizjoterapeutę wykonującego zabieg. Niektóre z przeciwwskazań to: ropne stany zapalne, zaburzenia czucia, owrzodzenia, okolice miejsca gdzie jest lub był nowotwór, rozrusznik serca, zakrzepy, uczulenie na lek.

Ile trwa zabieg i co powinienem odczuwać w trakcie jonoforezy?

Zabieg powinien trwać od 10 do 30 minut. Zwykle jednak nie przekracza on 15 minut. Pacjent może odczuwać delikatne mrowienie. W przypadku uczucia bólu lub pieczenia, należy bezzwłocznie poinformować fizjoterapeutę (np. poprzez użycie przycisku alarmu w sali).

Dlaczego podczas prądów (jonoforezy) niczego nie odczuwam?

Prąd stały może mocno podrażnić tkanki, dlatego też w przypadku jonoforezy zaleca się stosowanie bardzo małych dawek. Brak odczuć nie oznacza braku działania zabiegu. W jonoforezie najważniejsze jest wchłanianie substancji leczniczych a nie efekt czuciowy.

Czy fizjoterapeuta może wykonać jonoforezę prywatnie?

Fizjoterapeuta może wykonać jonoforezę w domu pacjenta czy też w prywatnym gabinecie, jednak pacjent musi mieć skierowanie lekarskie z przepisanym lekiem, którego należy użyć podczas zabiegu. Fizjoterapeuci nie mają prawa przepisywać leków, stąd potrzebne jest skierowanie lekarskie (najlepiej lekarza rehabilitacji ruchowej). Pacjent powinien się również zaopatrzyć w tenże lek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *