Jak długo utrzyma się efekt przeciwbólowy?

Utrzymanie się efektów terapii zawsze zależy od wielu czynników, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć w 100 procentach.

Czasami ból powraca po 3 dniach, czasami po 2 tygodniach, czasami po paru miesiącach, a czasami nigdy.

Co wpływa na trwałość terapii?

Rodzaj schorzenia

W schorzenia o podłożu neurologicznym znacznie trudniej jest mi zlikwidować przyczynę bólu niż w schorzeniach ortopedycznych. A bez wyleczenia przyczyny dolegliwości, ciężko mówić o długotrwałym efekcie terapii.

W przypadku kiedy u pacjenta doszło do zmian w strukturach kostnych jak np. zmiany zwyrodnieniowe, czy wszczepienie implantu (np. endoprotezy), nie da się zlikwidować przyczyny i można jedynie obniżać odczucia bólowe na wiele tygodni. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze (wręcz rzadko) implant jest przyczyną bólu samą w sobie!

Najtrwalszy efekt uzyskuję lecząc tkanki miękkie – czyli nasze mięśnie i wszystko co je otacza. Tkanka ta bardzo dobrze reaguje na terapię, dzięki czemu efekt jest szybki i długotrwały. Przykładami takich schorzeń są: łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa, przeciążenia po pracy czy ćwiczeniach, niektóre rodzaje bólów pleców i wiele innych.

Czas między terapią a wystąpieniem dolegliwości

Pacjenci, którzy wcześniej zgłoszą się do mnie, czy innego fizjoterapeuty zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów, mają o wiele większe szanse na szybsze i trwalsze wyleczenie z choroby. To tak jak z samochodem, kiedy psuje się jedna część, z czasem doprowadza ona do zniszczenia kolejnych. Stąd, gdy zauważy się usterkę, dobrze byłoby się nią od razu zająć.

Jak to jest, że czasem bardziej dbamy o samochód aniżeli siebie?

Nie oczekujmy, że kilkumiesięczne dolegliwości wyleczymy w tydzień, bo niestety ludzie to nie maszyny i nie da się wymienić komponentów (naczyń krwionośnych, kości, chrząstki, mięśni). Można jedynie wspomóc ich regenerację.

Twoje nastawienie

Odczucie bólu tworzy się tak naprawdę w naszym umyśle. Bardzo mocno wpływa na nie podejście do życia, poziom szczęścia, przeżycia z dzieciństwa i inne aspekty związane z psychologią.  Postaraj się być otwartym na swoje ciało, spróbuj je zaakceptować i zrozumieć, aby potem je zmienić. Narzekanie na chorobę jest powszechnych zjawiskiem, które nie pomoże osiągnąć zdrowia. Zamiast myśleć negatywnie, postaraj się zastanowić, co może być przyczyną bólu oraz jak możesz ją zwalczyć (wliczając w to własne zaangażowanie).

Po terapii czasami zalecam wykonywanie specjalnych ćwiczeń w domu. Bardzo ważne, abyś stosował się do tych zaleceń i od razu informował, kiedy jest to dla Ciebie niemożliwe (np. z powodu braku czasu czy niechęci).

Liczba terapii

Zmniejszenie bólu lub jego likwidację uzyskuję zwykle już po pierwszej lub drugiej terapii. Zalecam jednak dodatkowe spotkania, aby „wyczyścić” ciało ze wszystkich potencjalnych przyczyn, tak aby efektem można było cieszyć się jak najdłużej.

Twój organizm ma potencjał

Każdy organizm ludzki posiada możliwość samoleczenia. Pracując z Tobą będę starał się przyspieszyć ten proces, inaczej mówiąc, będę starał się pracować z całym Twoim ciałem a nie tylko miejscem bólu – co nie jest wcale łatwe.

Tutaj warto dodać, że palenie papierosów znacznie spowalnia wszystkie procesy regeneracyjne – co utrzymuje się do paru miesięcy od zapalenia ostatniego papierosa. Na proces leczenia wpływa również przyjmowanie leków oraz schorzenia współistniejące.

Terapia nakierowana na przyczynę

Tak jak wspomniałem na samym początku, kiedy chcemy uzyskać długotrwały efekt, potrzeba walczyć z przyczyną czy raczej przyczynami, co rzadko zamyka się w 2-3 terapiach, i mimo, że często bólu już wtedy nie ma, lepiej pracować dalej. Wielu terapeutów (często zajmujących się masażami) w mojej opinii zbyt rzadko skupiają się na przyczynach. Zamiast tego masują jedynie miejscu bólu, co daje około trzydniowy efekt zmniejszania bólu, po czym należy wykonać kolejny masaż, bo problem powraca. W skrajnych sytuacjach jest to dla mnie nieetyczne.

Dieta i aktywność fizyczna

Dieta jest jedną z podstawowych form leczenia, szczególnie schorzeń narządów wewnętrznych. Dobra dieta dostarczy potrzebnych składników budulcowych, które pokierowane przez Twój organizm, zregenerują tkanki. Osobiście nie udzielam porad dietetycznych i nie radzę korzystać z przypadkowych stron internetowych, bo niestety są to tematy baaaardzo skomplikowane a wśród nich panuje wiele mitów.

Niech pożywienie będzie lekarstwem,
a lekarstwo pożywieniem. – Hipokrates

Umiarkowana aktywność fizyczna po konsultacji z fizjoterapeutą, jest jak najbardziej wskazana. Wysiłek fizyczny zwiększa stężenie „dobrych” hormonów w organizmie, co zmniejsza odczucia bólowe. Prócz tego stymuluje tkankę do regeneracji, lepiej ją dotlenia i uelastycznia.

Podsumowanie

Wiesz już, że na trwałość terapii wpływa wiele czynników. Najważniejszymi z nich moim zdaniem są: likwidacja przyczyny bólu i pozytywne nastawienie pacjenta (są pacjenci, którzy wcale nie chcą być zdrowsi). Warto zdać sobie sprawę, że fizjoterapia to nie magia i nie wyleczy się za jej pomocą wszystkiego  – czasami może być jedynie dobrym uzupełnieniem leczenia (np. chirurgicznego).

W celu skonsultowania swoich dolegliwości, zapraszam do kontaktu telefonicznego: 790 774 452

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *