Jak wygląda pierwsza wizyta?

ByMateusz Stec

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Ciało ludzkie to mechanizm niezwykle skomplikowany. Człowiek do tej pory nie stworzył doskonalszej machiny.

Trzeba zdać sobie sprawę z tych dwóch rzeczy, nim przejdzie się do leczenia. Tak jak mechanik nie naprawia samochodu przed sprawdzeniem, które zespoły uległy awarii, tak i fizjoterapeuta nie może leczyć bez postawienia odpowiedniej diagnozy.

Stąd też podczas pierwszego spotkania z pacjentem skupiam się na określeniu prawdziwego źródła problemu. Po postawieniu hipotezy zwykle przeprowadzam terapię wstępną, która utwierdza mnie w diagnozie lub z niej wyprowadza. Dzięki takiemu schematowi terapii, jestem w stanie w bezpieczny sposób pracować z Tobą i Twoim ciałem. To wyróżnia mnie spośród innych terapeutów, którzy często wykonują pewne zabiegi (masaże, manipulacje) bez dokładnego badania, co skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia lub chwilowym zmniejszeniem schorzenia, po których następuje szybki powrót spotęgowanych dolegliwości.

Nie wszystkie dolegliwości mają skomplikowaną przyczynę. W przypadku tych prostych (zwykle jest to ból wynikający z urazu, nie zaś ból przewlekły), jestem w stanie rozpocząć właściwą terapię już podczas pierwszej wizyty.

O co Cię proszę?

Dobrze by było, gdybyś przygotował mi miejsce do pracy. Im większe, tym lepiej. Nie chcę tutaj podawać wymiarów, bo to kwestia elastyczna.

Powinieneś mieć przygotowany strój niekrępujący ruchów. Najlepiej krótkie spodenki i podkoszulek. Po przeprowadzeniu wywiadu, jeżeli będzie to konieczne, zostaniesz poproszony o przebranie się. Podczas badania mogę poprosić Cię o rozebranie się do bielizny, w celu lepszego określenia dysfunkcji.

Jeżeli posiadasz, dobrze jest mieć odłożoną gdzieś z boku historię choroby, wyniki badań, opisy zdjęć USG, RMI itp.

Jeśli zażywasz jakieś leki i myślisz, że choroba może choć częściowo wynikać z ich zażywania, warto mieć przygotowaną ich listę – przyda się ona również podczas zwykłej wizyty u lekarza czy w przypadkach nagłych, stąd zawsze warto mieć ją w apteczce.

Co dalej?

Na końcu wizyty sprawdzimy, czy wstępna terapia przyniosła poprawę oraz ustalimy termin kolejnego spotkania, które zwykle jednak nie powinno mieć odstępu dłuższego niż 7 dni. Zwykle po 3 spotkaniach u pacjentów z bólem przewlekłym, udaje się nam go znacząco zmniejszyć oraz poprawić zakres ruchu.

Zadzwoń: 790 77 44 52

 

About the author

Mateusz Stec administrator

Leave a Reply