Masażysta i fizjoterapeuta – czym się zajmują?

Bardzo często pacjenci fizjoterapeutów utożsamiają z masażystami i odwrotnie. Stąd ten artykuł, który wyjaśnia podstawowe różnice między tymi zawodami. Warto tutaj dodać, że zarówno masażyści jak i fizjoterapeuci, czują się trochę pokrzywdzeni, kiedy przekręca się nazwy ich ukochanych zawodów.

Różnica między fizjoterapeutą a masażystą

Należy zdać sobie sprawę, że technik masażysta i fizjoterapeuta to dwa odrębne zawody. Aby zostać technikiem masażystą wymagane jest skończenie minimum 2-letnią szkołę policealną, a następnie zdać państwowy egzamin centralny – praktyczny i teoretyczny. Natomiast, żeby tytułować się fizjoterapeutą konieczne jest obecnie skończenie studiów wyższych. 3-letnie studia pozwalają tytułować się licencjonowanym fizjoterapeutą, a 5-letnie magistrem fizjoterapii.  Zgodnie z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty w przyszłości przewidywany jest jednie program jednolitych 5-letnich studiów magisterskich.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

  • rehabilitacją w sporcie, ortopedii, chorobach wewnętrznych, ginekologii itd.
  • przygotowanie kobiet do aktywnego porodu
  • obsługą urządzeń fizykoterapeutycznych
  • zwalczaniem dolegliwości bólowych
  • nauką ergonomicznego życia i pracy
  • prowadzeniem badań naukowych
  • zlecaniem wyrobów medycznych
  • i wiele więcej

Zwykle jednak każdy terapeuta wybiera sobie jedną lub parę dziedzin, z którymi czuje się najlepiej i w ich kierunku się rozwija.

Technicy masażyści również przyczyniają się do rehabilitacji pacjentów z różnych gałęzi medycyny, a ich głównym narzędziem pracy jest masaż. Fizjoterapeuta wykorzystuje również inne metody leczenia, kierując się w ich wyborze badaniami naukowymi, fizjologią i anatomią człowieka. Takimi metodami są np. PNF, mobilizacje stawów, manipulacje stawów, metoda NDT itd. Niektórzy masażyści mają ukończone szkolenia z zakresu terapii manualnej, jednak nie posiadają tak dużego wachlarzu możliwości jak fizjoterapeuci (część szkoleń dostępna jest po ukończeniu medycznych studiów wyższych).

Kogo więc wybrać?

Moim zdaniem, jeżeli komuś zależy na dobrym masażu, to powinien wybrać technika masażystę, który ma więcej narzędzi – różne metody masażu. Ale przede wszystkim ma zdecydowane większe doświadczenie w masowaniu.

Jeżeli natomiast celem jest powrót do sprawności sprzed choroby, to pierwszym wyborem powinien być fizjoterapeuta ze względu na większą wiedzę medyczną i bardziej kompleksowe podejście.

W celu konsultacji swoich dolegliwości zapraszam do kontaktu telefonicznego: 790 774 452

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *