Jak wygląda pierwsza wizyta?

Ciało ludzkie to mechanizm niezwykle skomplikowany. Człowiek do tej pory nie stworzył doskonalszej machiny.

Trzeba zdać sobie sprawę z tych dwóch rzeczy, nim przejdzie się do leczenia. Tak jak mechanik nie naprawia samochodu przed sprawdzeniem, które zespoły uległy awarii, tak i fizjoterapeuta nie może leczyć bez postawienia odpowiedniej diagnozy. Praktyki spotykane w NFZ-cie odchodzą do lamusa.

Stąd też podczas pierwszego spotkania z pacjentem skupiam się na określeniu prawdziwego źródła problemu. Po postawieniu hipotezy zwykle przeprowadzam terapię wstępną, która utwierdza mnie w diagnozie lub z niej wyprowadza. Dzięki takiemu schematowi terapii, jestem w stanie w bezpieczny sposób pracować z Tobą i Twoim ciałem. To wyróżnia mnie spośród innych terapeutów, którzy często wykonują pewne zabiegi (masaże, manipulacje) bez dokładnego badania, co skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia lub chwilowym wyciszeniem schorzenia, po którym następuje szybki powrót dolegliwości.
O co możesz zostać zapytany podczas wywiadu:

  • o podstawowe informacje (tj. wiek, pesel, zawód)
  • o historię choroby
  • jak zachowują się dolegliwości w czasie
  • o mechanizm urazu
  • czy będziesz zaangażowany w proces rehabilitacji

W skład badania klinicznego może wejść na przykład:

  • zmierzenie podstawowych parametrów tj. tętno, saturacja, ciśnienie
  • ocena postawy ciała
  • ocena siły mięśniowej
  • ocena elastyczności tkanek
  • skrócone badanie neurologiczne

O co Cię proszę?

Miejsce terapii

Przygotuj fizjoterapeucie miejsce do pracy. W przypadku pacjentów ortopedycznych potrzeba dość sporo miejsca na rozłożenie przenośnego stołu do terapii fizjoterapeutycznej. W przypadku pacjentów leżących, warto w taki sposób ustawić łóżko, aby fizjoterapeuta miał dostęp z obu stron do pacjenta. O ile to możliwe, zadbaj o to, aby podczas badania nikt nie wchodził do pokoju (pies, dziecko), ponieważ rozprasza to zarówno terapeutę jak i pacjenta.

Ubranie

Po przeprowadzeniu wywiadu, jeżeli będzie to konieczne, zostaniesz poproszony o przebranie się. Pacjent powinien być ubrany w strój, który odsłania problematyczną cześć ciała. Ubranie nie powinno krępować ruchów. Najlepiej krótkie spodenki i podkoszulek bez ramiączek. Podczas badania mogę poprosić Cię o rozebranie się do bielizny.

Co przygotować

Jeżeli posiadasz w domu kopię historii choroby, wyników badań, opisów zdjęć USG, rezonansu magnetycznego i innej dokumentacji medycznej, przygotuj ją w celu konsultacji.

Jeśli zażywasz jakieś leki, bardzo proszę o przygotowanie listy tych leków lub suplementów diety.

Co dalej?

Na końcu wizyty sprawdzimy, czy wstępna terapia przyniosła poprawę oraz ustalimy termin kolejnego spotkania.

Jeżeli masz jakieś pytania, zadzwoń: 790 77 44 52

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *